Efendim Merhaba,

On üçüncü yüzyıldan kalma bir sözle ilgili bir mail aldım yeni yıl öncesi bir dostumdan. Yeni yılın ilk günü Pazartesiye geliyorsa o sene işler verimli, tarlalar bereketli, balıklar bol, meyvalar çeşitli,insanlar huzurlu olur diye. Ve huzur, bereket mutluluk üzerine devam ediyor. İslam alemi içinde pazartesiyle başlaması dışında birde Kurban Bayramının ilk gününe rastladı. Umarım ümitlerimiz ve 13. yüzyıl kahinlerinin kehanetleri doğrultusunda gelişir ve bizlerde hemen hemen her üç senede bir karşı karşıya kaldığımız sıkıntılı günleri geride bırakıp 2007 yi sağlık mutluluk huzur ve bereketle geçiririz. Konyaaltı Belediyesi çok güzel bir sloganda bulmuş 2007 için 20 yi küçük 07 yi daha büyük yazarak Antalya yılı diye de bir ekleme yapmış bence müthiş ve kreatif bir çalışma. Bulanı yaratanı ye uygulatanı tebrik ediyorum.Yeni yılın ve Mübarek Kurban Bayramının hepimize güzel günler getirmesini diliyorum.

Bilmem Cazz severmisiniz? Güzel günler dedikten sonra aklıma geldi hakikaten güzellikler adına Antalyada da adımlar atılıyor. İstanbul da , bir çok büyük şehirde bile açılmasına zor cesaret edilebilen cazz müzik sunan kulüplerden biri Antalyada açıldı. Hepinizin işiniz gereği yakından tanıdığınız Mr Cheto Ajans Çetin kardeşim açılış organizasyonu ve tanıtım işlerini üstlenmiş Natulus adlı cazz kulübün, beni de aradı anlattı, önünden geçerken hazırlık çalışmaları sırasında kapıda gördüm durdum sahibi ile tanıştırdı içersini gezdim, hasbelkader anlıyoruz biraz diye mutfağa kadar indirdiler, hakikaten en ince detaylara kadar ilgilenmişler, harika bir mekan, mükemmel ve hijyen bir mutfak. Bayıldım doğrusu. Bir taraftan yatırımcı ve işletmeciyi cesaretinden dolayı kutladım diğer taraftan bu kadar harcamaya bu kadar güzelliğe şıklığa yazık olacak diye üzüldüm. Cazz kulüpler özel ilgi alanına girerler, özel dinleyicileri vardır, herkes hoşlanmaz, türleri de çoktur, özel dinleyicileri de her türünden hoşlanmaz, ama bu cesareti desteklemek, yanında olmak, hoşlandığın bir şeyin destekçisi olmak adına, açılışının ikinci hafta sonu gittim, İyiki gittim Melis Sökmen söylüyordu ve harika söylüyordu, mükemmel bir gece yaşattı, aldı götürdü, uçurdu herkesi, ben önce İstanbul’ a gittim orada gençlik günlerimin heyecanlarını yaşadım, oradan uçup Las Vegas a uzandık Frank Sinatraları Dean Martinleri dinledik. Missisipi den zenci gırtlaklı sesleri takip ettik diyorum ya harikaydı Melis Sökmen de olgun ve oturmuş sesi profesyonel gırtlak oyunları müthiş, performansı, olağanüstü sahne hakimiyeti ve en önemlisi işini severek yapmanın hazzı. Izleyiciyide bağlıyor rahat sevimli, sadece dinleyiciler için söylemiyor kendi içinde söylüyor kendide keyif alıyor. Doğal olarak ta dinleyiciyle bütünleşiyor Müzikal olarak harika bir geceydi, mutfak olarak ta Barış Usta diye genç bir kardeşimiz var harika karma bir menü hazırlamış İtalyan mutfağı ağırlıklı ama aradıklarınızı bulabileceğiniz bir menü lezzetli ve keyifli, nefis bir karpaccio yedim, Antalya da yediğim güzel karpacciolardan biriydi ellerine sağlık Barış usta, bu kadar güzelliğe bu kadar lezzete, umarım uzun soluklu bir mekan olur,umarım emekler zail olmaz, ama görüyorum Antalyada cazz severler o mekanı boş bırakmayacak ve destek olacaklar. Hep beraber keyifli bir yemeğin ardından, sevdiğimiz müzik eşliğinde tadını çıkaracağız böyle hoş bir mekanın. Çıkaramıyacaklarada Melis hanım gayet nazik haddini bildiriyor yaptığı işe verdiği performansa saygısızlık yapılmasını istemiyor.

Bu ay sîzlere Antalya da hemen hemen her mevsim pazarlarda gördüğünüz dikenli kabakla ilgili iki yemek yapmaya çalıştım. Dikenli Kabak Güney Amerika kökenli bir sebze,Özellikle Meksika da çok yaygın bir kullanımı var, orada da pazarlarda hem doğranmış ve kurutulmuş hem de buradaki gibi bütün ve taze olarak satılıyor. Soyduğunuzda hissedip göreceğiniz gibi yapışkan bir sıvısı var, bir saat kadar tuzlu suda tutulursa iyi oluyor. Antalya da yaygın kullanımı kızartıp üzerine tarator dökülerek servisi şeklinde, lezzetli ve tok bir sebze, Meksika yemek tariflerinde 113 çeşidini yapıyorlar ben bu tarifleri buldum, adı Chayote, Chayote xu xu diye de geçiyor. Kim bilir; siz değerli ustalarım ne değişik çeşitlerini yapıyorsunuzdur. Aslında kabak kullanılan bütün yemekler de kabak yerine kullanılabilinir hatta kabaktan daha tok olduğu için erime ve yok olma riski de yok ama amaç yeni çeşitler yeni lezzetler yaratmak. O da sîzlerin yaratıcı zekanızdan geçiyor.

Yeni Yılda hepinize, Antalya ya, Türk Turizmine, Sağlıklı, Mutlu, Lezzet dolu günler diliyorum.

Efendim Allahaısmarladık.

Haldun Z Tüzel bedirhani@amail.com